logooooo-copy
امضای توافق‌نامه مرکز منطقه‌ای (هاب) توانمندسازی بین صندوق نوآوری و شکوفایی و پارک علم و فناوری استان گلستان
۲۴ دی ۱۳۹۷
EC182EC5-72C8-4DAE-8680-765B1121C418
رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد: صدور مجوز فعالیت صندوق پژوهش و فناوری گلستان به‌زودی
۲۴ دی ۱۳۹۷

۱۰ محصول شرکت های دانش بنیان استان گلستان با حضور رئیس صندوق نوآوری وشکوفایی رونمایی شد

site 1

لخمقخدشئشهث

همزمان با سفر کاروان دولت به استان گلستان محصولات شرکت های دانش بنیان مورد حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی با حضور دکتر علی وحدت رییس هیئت عامل صندوق و هیئت همراه ایشان در محل شرکت آریاتیناژن استان گلستان رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، در این رونمایی محصولات دارویی شرکت آریا تیناژن که در زمینه تولید داروهای نوترکیب فعالیت می کند رونمایی شد.

از دیگر محصولات رونمایی شده استان گلستان می توان به پودر یدید و یدات پتاسیم- شرکت آق آلتین شیمی، محلول پرسیدین ۱۵% غذایی- شرکت دارویی به بان شیمی، احداث خط تولید فلویدکپ برای تولید داروهای گیاهی-شرکت کشت و صنعت و داروسازی گیاه اسانس، ساخت دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی- شرکت دانش پژوهش فجر،توسعه پکیج نیمه صنعتی حذف آهن از آب شرب – شرکت شیمی گستر محیط زیست، تکثیر انبوه ملکه زنبور عسل – شرکت مه‌آسا نقش گلستان، موتور قایق الکتریکی ۱۲ ولت و ۲۴ ولت و موتور پوسته گرد دی. سی. از ۱۲ تا ۷۰ ولت- شرکت دریا موتور گلستان، تکنولوژی نوین تولید بذر دانه های روغنی-شرکت ایده سازان سبز گلستان، تجهیزات تکمیلی خط تولید جهت دو محصول دانش بنیان محصول افزا و ویوامکس- شرکت ویوا کود و تولید افزودنی های بتن و مواد شیمیایی ساختمان-شرکت عایق رطوبتی صنعت بام گلستان در این مراسم رونمایی شدند.

FILGRASTIM با نام تجاری تیناگراست شرکت آریا تیناژن

داروی فیلگراستیم که مشابه با پروتئین طبیعی موجود در بدن انسان بنام فاکتور محرک رشد کلونی گرانولوسیت (G-CSF) است که سبب تحریک و رشد گلبول های سفید خون در مغز انسان می شود. در واقع نقش اصلی داروی تیناگراست بالا بردن قدرت ایمنی بدن و رساندن آن به حالت طبیعی می باشد.

فیلگراستیم شکل مصنوعی فاکتور رشد ( G-CSFفاکتور محرک کلنی گرانولوسیت) است، نوعی پروتئین طبیعی که عامل افزایش تولید گلبولهای سفید خون است. این دارو مغز استخوان را وادار به تولید گلبولهای سفید خون می‌کند و بدین ترتیب از خطر عفونت می‌کاهد و سبب ورود سلولهای مغز استخوان به خون می‌شود تا پیوند مغز استخوان به سهولت انجام شود یا در طول درمان سرطان پیشرفته جایگزین مغز استخوان از دست رفته بشود.

داروی تیناکید

این دارو با ماده موثره فیلگراستیم که برای افزایش گلبولهای سفید به کار رفته و دوز ارائه شده مخصوص استفاده در اطفال می باشد.

 (Pegylated FilgrastimPeg GCSF) با نام تجاری تیناپگ

یک گلیکوپروتئین است که باعث تحریک مغز استخوان به تولید گرانولوسیت ها و سلول های بنیادی و آزاد کردن آن به جریان خون است. PEG (پلی اتیلن گلیکول) به صورت یک نیمه عمر بسیار طولانی ، دارای مزیت کاهش ضرورت تزریق روزانه است .

علاوه بر اثر بر روی سیستم خونساز، G-CSF همچنین می تواند بر روی سلول‌های عصبی به عنوان یک عامل نوروتروفیک عمل کند. در واقع گیرنده‌ی آن سلول‌های عصبی در مغز و نخاع است.

 (SOMATEROPIN) با نام تجاری سوماتینSomatin  

هورمون رشد (GH یا HGH) که به عنوان سوماتروپین شناخته شده، یک هورمون پپتید است که باعث تحریک رشد، تکثیر سلولی و بازسازی در انسان و سایر حیوانات شده و نوعی میتوژن مربوط به انواع خاصی از سلول‌ها است.

GH به عنوان یک دارو تجویز شده برای درمان کودکان دارای اختلالات رشدی و کمبود هورمون رشد بزرگسالان استفاده می‌شود.

سوماتوتروپین (STH) هورمون رشدی است که بطور طبیعی در حیوانات تولید و از لاشه استخراج می شود. HGH هورمون استخراج شده از جسد انسان و انسان است. این دارو در مرحله مطالعات بالینی بوده و تا ۶ ماه آینده وارد بازار می شود.

پودر یدید و یدات پتاسیم- شرکت آق آلتین شیمی

یدید پتاسیم پودری با فرمول شیمیایی KI  یکی از مشتقات مهم ید در داروسازی، ضدعفونی‌کننده‌ها و صنعت پلیمر می باشد. یدات پتاسیم  با فرمول شیمیایی KIO3  مصارف عمده ای در ساخت مکمل های دام و طیور دارد. همچنین در صنایع داروسازی در ساخت ترکیبات ضدعفونی کننده بر پایه یـد نیز به کار برده می شود.

محلول پرسیدین ۱۵% غذایی- شرکت دارویی به بان شیمی

«پرسیدین ۱۵% غذایی» محلول اسیدی بی رنگ با بوی تند مشابه سرکه است که جهت ضد عفونی کردن خطوط تولید لبنیات، میوه و سبزی جات، گوشت و فرآورده های گوشتی و محصولات خام کشاورزی استفاده می شود.

«پرسیدین ۱۵% غذایی» محلول ضد عفونی کننده بر پایه یکی از موءثرترین و قوی ترین میکروب کش های دنیا، پراستیک اسید است و با توجه به طیف وسیع فعالیت شیمیایی خود توانایی از بین بردن کلیه اشکال میکروبی را دارد. پراستیک اسید طبق نظر FDA فاقد باقی مانده سمی و غیر مجاز درمواد غذایی بوده و نیاز به شستشوی نهایی ندارد. ماده پراستیک اسید که با نام تجاری پرسیدین ۱۵% تولید می‌شود بر روی طیف وسیعی از میکروب ها شامل ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و اسپورها موءثر است.

احداث خط تولید فلویدکپ برای تولید داروهای گیاهی-شرکت کشت و صنعت و داروسازی گیاه اسانس

در بین اشکال دارویی مختلف پس از شکل تزریقی، شکل دارویی خوراکی مایع بالاترین سرعت جذب  و اثر را در بدن دارد. اما گاهی طعم و بوی دارو نامطلوب بوده و میزان پایداری ماده موثره در فرم مایع کاهش می‌یابد. یکی از راهکارها، وارد کردن شکل دارویی مایع به داخل کپسول ژلاتینی نرم یا کپسول ژلاتینی سخت است. شکل دارویی محصولات طرح، کپسول سخت (fluid hard gelatin) می باشد. کپسول های مورد استفاده در سایز کپسول‌های معمولی با جنس ژلاتین و یا پوکه های مقاوم به اسید می باشند که به وسیله باندی محل اتصال دو پوکه مانند کمربندی سیل می شود تا به این شکل بتوان فرمولاسیون مایع و یا نیمه جامد را در آن جای داد.

این داروها به صورت دوز مایع در کپسول‌های جامد مورد مصرف قرار می گیرند. این امر در باعث سهولت مصرف می شود. همچنین در هر بار مصرف دوز دقیقی از دارو توسط مصرف کننده دریافت می شود. ضمنا می توان غلظت و میزان مواد مؤثر را در هر کپسول بسیار بیشتر از محدودیت های موجود در دوز مایع معمولی و نیز کپسول حاوی پودر، بالا برد و بنابراین دفعات مصرف را با حفظ اثربخشی کاهش داد که این تأثیر قابل ملاحظه ای هم بر اقتصاد مصرف کننده می گذارد. از طرف دیگر امکان رهایش داروی مایع به صورت کنترل شده در قسمت‌های مختلف دستگاه گوارش فراهم می شود.

ساخت دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی- شرکت دانش پژوهش فجر

از بین دستگاه ها تولیدی شرکت، ۸ دستگاه همو شیکر، پلاسما اکستراکتور، اینکوباتور خون و پلاکت، سانتریفیوژ یخچال‌های با ظرفیت بالا، یخچال های بانک خون، فریزر پلاسما، اینکوباتور سلول CO2 و فریزر موبایل با ظرفیت بالای دو طبقه برای نخستین بار در کشور توسط این شرکت تولید شده و باعث جلوگیری از خروج ارز از کشور شده است.

شرکت با استفاده از تسهیلات صندوق، مطابق اهداف طرح موفق به افزایش میزان تولید شده است

توسعه پکیج نیمه صنعتی حذف آهن از آب شرب – شرکت شیمی گستر محیط زیست

در این طرح، ساخت نمونه‌های پکیج خانگی حذف آهن جهت مناطق مسکونی و نانوایی ها مد نظر است. ارائه روش حذف آهن در ابعاد خانگی در کشور که می تواند مورد استفاده در شمال کشور و سایر مناطق قرار گیرد.

این محصول شامل کاتالیست‌های جاذب و اکسنده فلزات سنگین و آهن می باشد که در فیلترها قرار داده شده و آب خروجی را تصفیه می کنند. این کاتالیست ها به صورت فیلترهای حذف آهن، سولفید هیدروژن و …. جهت مصرف خانگی و یا صنعتی به فروش می رسند.

موتور قایق الکتریکی ۱۲ ولت و ۲۴ ولت و موتور پوسته گرد دی. سی. از ۱۲ تا ۷۰ ولت- شرکت دریا موتور گلستان

موتور الکتریکی DC قایق  ۱۲ یا ۲۴ ولت که تغذیه آن توسط باطری ۱۲ یا ۲۴ ولت انجام می‌شود، قابلیت نصب روی قایق‌های زیر ۱ تن را داشته و با سرعت ۱۵ کیلومتر در آب حرکت می‌کند.  موتور الکتریکی DC  پوسته گرد ۲۴ و ۴۸ ولت که تغذیه آن با باتری ۲۴ و ۴۸ ولت انجام می‌شود. مهمترین کاربردهای این محصول در ماشین‌های برقی شهربازی ها می باشد.

در این رویداد مدیر عاملان شرکت های دانش بنیان و رییس پارک عام و فناوری گلستان دکتر وحدت را همراهی کردند.