siteث ۱
مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران: فرصت جدید حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان باعث تقویت اقتصاد دانش بنیان خواهد شد
۱۹ اسفند ۱۳۹۷
IMG_20190311_103534
بازدید رییس صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت دانش بنیان نانوفناوران دارویی الوند
۲۰ اسفند ۱۳۹۷

گسترش چتر حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی با اختصاص هزار میلیارد تومان به صندوق‌های پژوهش و فناوری

site 0001

site 0001

معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی از اختصاص هزار میلیارد تومان اعتبار در قالب خط اعتباری و تسهیلات به صندوق‌های پژوهش و فناوری خبر داد و گفت: از این طریق حمایت‌های مالی صندوق نوآوری و شکوفایی مشمول شرکت‌های فناور غیر دانش‌بنیان خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر رضا قربانی در حاشیه مراسم رونمایی از همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق های پژوهش و فناوری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه صندوق‌های پژوهش و فناوری طبق برنامه سوم توسعه تأسیس شده‌اند، افزود: این صندوق‌ها بر اساس اساسنامه وظایفی در حوزه توسعه فناوری دارند. علاوه بر آن با تأسیس صندوق نوآوری و شکوفایی یکی از اقداماتی که طبق قانون باید این صندوق انجام می داد، اعطای تسهیلات به صندوق‌های پژوهش و فناوری بود.
وی با اشاره به مزایای صندوق‌های پژوهش و فناوری گفت: این صندوق‌ها در جغرافیای کشور پراکنده هستند به طوریکه برخی استانی و حتی برخی در یک حوزه تخصصی فعالیت می‌کنند.
قربانی افزود: در مدل همکاری جدید، مقرر شده برخی تسهیلات و خدماتی که از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی مستقیماً به شرکتهای دانش‌بنیان اعطا می شد از این پس توسط صندوق های پژوهش و فناوری به شرکت‌های دانش بنیان و فناور داده شود. یعنی عملا نوعی برون‌سپاری فعالیت‌ها به صندوق‌های پژوهش و فناوری صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه در همکاری جدید در زمینه برون‌سپاری فعالیت‌ها و اعطای تسهیلات دو مدل تعریف شد، گفت: یکی بحث تسهیلات مستقیم به صندوق‌های پژوهش و فناوری است که از سوی صندوق نوآوری براساس قانون به شکل تسهیلات اعطا ‌شد؛ اکنون آمار و عملکرد ما در این مدل جدید که مصوب شده و قراردادهای آن مبادله شده است، برای ١٢ صندوق پژوهش و فناوری این قرارداد برابر با ٢١۶ میلیارد تومان است.
وی خاطر نشان کرد: با این تسهیلات صندوق‌های پژوهش و فناوری می‌توانند نسبت به اعطای تسهیلات به شرکتها اقدام کنند و در راستای اساسنامه خود فعالیت داشته باشند.

قربانی بیان کرد: اعطای خط اعتباری به این صندوق‌ها دیگر مدل همکاری ماست؛ در این مدل ، صندوق‌های پژوهش و فناوری عملاً عامل صندوق نوآوری و شکوفایی خواهند بود، به گونه‌ای که طرح ها را بررسی و ارزیابی می‌کنند و بعد از انعکاس قرارداد و نظارت، تامین مالی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: در این مدل دوم که خط اعتباری است، حدود ۷۰۰ میلیارد تومان برای ۱۲ صندوق نوآوری و شکوفایی مصوب شده است. در مجموع نزدیک به یک هزار میلیارد تومان تسهیلات و خط اعتباری به این ١٢صندوق پژوهش و فناوری امروز اختصاص یافت.
قربانی خاطر نشان کرد: امیدواریم با تخصیص این هزار میلیارد تومان بتوانیم از تمرکززدایی استفاده کنیم و شرکتهای فناور و دانش‌بنیان بتوانند راحت‌تر به تسهیلات صندوق از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری دسترسی یابند.
وی افزود: تا پایان سال کل صندوق‌هایی را که تقاضای خود را ارائه کرده باشند و پرونده در صندوق نوآوری داشته باشند، تامین مالی خواهیم کرد.
معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: یکی از ویژگی‌هایی که تسهیلات مستقیم ما به صندوق‌های پژوهش و فناوری دارد، این است که صندوق نوآوری و شکوفایی قانونا می‌تواند تنها به شرکتهای دانش‌بنیان تسهیلات اعطا کند و تسهیلات ما خاص شرکتهای دانش‌بنیان است که مراحلی دارد و باید مجوزهایی از سوی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری دریافت کنند تا به عنوان شرکتهای دانش‌بنیان شناخته شوند. ولی فعالان دیگری در حوزه فناوری داریم مانند استارتاپ‌ها، شرکتهای خلاق و نوآور و شرکت‌های فناوری که در پارک های علم و فناوری مستقر هستند که هنوز نتوانسته‌اند مجوز دانش‌بنیانی خود را بگیرند.

معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: مزیت تسهیلات مستقیم ما به صندوق‌های پژوهش و فناوری این است که صندوق‌های پژوهش و فناوری مانعی برای اعطای تسهیلات و حمایت از این شرکتها ندارند؛ از این رو ما به صورت غیر مستقیم و از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری می‌توانیم از این شرکتهای فناوری که دارای ایده نو هستند، حمایت کنیم.

به گفته وی، صندوق‌های پژوهش و فناوری بر اساس اساسنامه می‌توانند از شرکت‌های دانش‌بنیان و غیر دانش‌بنیان حمایت کنند.
وی تاکید کرد: البته خط اعتباری که صندوق نوآوری و شکوفایی به صندوق‌های پژوهش و فناوری اعطا کرده، باید برای فعالیت شرکتهای دانش‌بنیان صرف شود.
معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر هفتصد میلیارد تومان خط اعتباری صندوق نوآوری در صندوق پژوهش و فناوری تنها به شرکتهای دانش‌بنیان تعلق دارد و ٢١۶ میلیارد به صورت عام است و شرکتهای دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها و… می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.