site 14596
دکتر وحدت خبر داد: ثبت ۲۰۰۰ میلیارد ریال تقاضا در گردهمایی شرکت‌های حوزه فضایی
۱۹ تیر ۱۳۹۸
site 21
با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی، سازمان و پژوهشگاه فضایی ایران؛ تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه برای توسعه و تجاری‌سازی حوزه فضایی به امضا رسید
۱۹ تیر ۱۳۹۸

وزیر ارتباطات در اختتامیه گردهمایی شرکت‌های حوزه فضایی مطرح کرد: ورود موفق صندوق نوآوری و شکوفایی به عرصه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان

site 14596

site 14596

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سومین روز از برگزاری گردهمایی شرکت‎‌های دانش بنیان و استارت‎آپ‌های حوزه فضایی ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری این رویداد گفت: ورود صندوق نوآوری و شکوفایی به عرصه حمایت از شرکت‎‌های دانش بنیان موفق بوده است.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، مهندس محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی سخنانی در این گردهمایی عنوان کرد: بعد از حضور در وزارت ارتباطات و با انتصاب رئیس سازمان فضایی کشور به طور مفصل بر روی عملکرد این سازمان و به صورت ویژه در رابطه با توسعه کاربردهای صنعت فضایی در کشور بحث و بررسی شد. امروز می‌توانم گواهی دهم که سازمان فضایی مطابق با آن برنامه اولیه، کار خود را با همان نظم و انضباط و البته با حمایت همه دست‌اندرکاران بخش فضایی انجام می‌دهد.

آذری جهرمی افزود: همکاران ما در پژوهشگاه و سازمان فضایی نیروهای جوانی هستند که با تحرک خود این مسیر را به خوبی طی کردند. یکی از ثمرات توجه و نوع نگاهی که در ابتدا گفتم همین جمعی است که گردهم آمدند و توانستند کاربردهای حوزه فضایی را توسط استارت‌آپ‌ها و بخش خصوصی توسعه دهند.

وی اظهار کرد: سال‌هاست برنامه‌ریزی می‌کنیم تا قدرت اول فضایی باشیم و فلان ماهواره را داشته باشیم اما در شرایطی هستیم که همچنان ماهواره‌ای از خودمان در حوزه مخابراتی و تلویزیونی نداریم. بسیاری از کشورهای همسایه که به لحاظ اقتصادی از ما ضعیف‌تر هستند و دانش فنی ما را هم ندارند امروزه ماهواره‌هایشان بر مدار ژئو قرار گرفته است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: به طور قطع آنها تجربیات دانشمندان ما را ندارند و شاید ماهواره را خریداری کرده باشند اما آن دانش فضایی که در کشور ما در حال ایجاد و رشد است و مطمئنا به زودی به ثمر خواهد رسید را ندارند. مجلس در برنامه چهارم توسعه برای این موضوع اعتبار کنار گذاشت اما یک دلیل مهم آن این است که چارچوب‌ها و مقررات اجرایی دولت به اندازه کافی نیست که بتواند این تکنولوژی را به خوبی پیش ببرد.

آذری جهرمی تصریح کرد: در حوزه ارتباطات سیار نیز ما همین روال را طی کرده و پشت سر گذاشتیم. وقتی بخش خصوصی وارد عمل شد و اپراتور دوم روی کار آمد و رقابت ایجاد شد، به جایگاه کنونی که الان هستیم، رسیدیم؛ تفاوت پروژه‌های بزرگ در این است. دیدگاه ما هم این است که چنین فعالیت‌هایی را به اهل آن بسپاریم. سپردن این فعالیت‌ها به این معناست که تصدی‌گری نکنیم اما برای انجام کار، بسترسازی کنیم.

وی با بیان اینکه باید سازه‌های فضایی که در کشور وجود دارد و وجود داشته را در قالب داده در اختیار همه کسب و کارهای حوزه فضایی قرار دهیم، گفت: باید برای آنها شرایط آموزش را فراهم کنیم. همچنین باید برای خدمات، خلاقیت و کسب و کاری که می‌توانند ایجاد کنند بازاری برای عرضه محصولات و نیز شرایطی برای تامین منابع مالی آنها فراهم شود. وظیفه دولت‌هاست که در عصر اقتصاد دیجیتال جدا از مقررات‌گذاری ، توانمندسازی کنند.

وزیر ارتباطات عنوان کرد: امروز مکانیزم صنعت فضایی ما در حال حرکت به همین سمت است. در لایه ماهواره‌های مخابراتی، سازمان تنظیم مقررات پروانه صادر کرده و اصول حاکم بر پروانه به تصویب رسیده و فعالان بخش خصوصی در حال فعالیت در این بخش هستند. ماهواره‌ای که بخش خصوصی در مدار زمین قرار می‌دهد با پرچم ایران است و دلیلی ندارد بر روی ماهواره ایران فقط دولت کار کند.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: اصطکاک و موانع زیادی در این حوزه وجود دارد حتی شکایتی هم مبنی بر فعالیت عدم بخش خصوصی در این حوزه به دیوان عدالت اداری رفته است اما من اطمینان دارم اگر بگذاریم بخش خصوصی وارد عمل شود به طور قطع موفق خواهد شد.

وی در رابطه با کاربرد صنعت فضایی در کشور گفت: یک محاسبه دقیق مزارع آسیب دیده و صدمات وارد شده در سیل اخیر، باعث صرفه‌جویی چند صد میلیارد تومانی در پرداخت خسارات‌ها شد. در حوزه کشاورزی نیز اگر هر کشاورز به طور مثال در سال ۱۰۰ هزار تومان برای مشاوره و دریافت اطلاعات ایمنی و باروری محصول خود هزینه کند، چه تعداد از فارغ‌التحصیلان کشاورزی می‌توانند در این حوزه مشغول بکار شوند؟ ما تعداد زیادی فارغ‌التحصیل رشته کشاورزی داریم که تخصص دادن چنین مشاوره‌هایی را دارند و امروز بیکارند. صنعت فضایی می‌تواند کشاورزی را رشد دهد و اشتغال ایجاد کند. وقتی از اقتصاد فضایی صحبت می‌کنیم عینیت آن همین موارد است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: آرزو دارم این اتفاق بیفتد که کاربردهای فضایی را در کشور تغییر دهیم و کورکورانه مدیریت نکنیم. مدیریت بدون اطلاعات و بدون در نظر گرفتن اتفاقاتی که در اطرافمان رخ می‌دهد مدیریت کورکورانه است. استفاده از دانش فضایی باید برای مردم ملموس شود و همه نسبت به آن شناخت داشته باشند. این نوع نگاه یک برنامه‌ای بود که امروز خوشحالم که توانسته‌ایم به جایگاه مناسبی در آن برسیم.

آذری جهرمی همچنین از راه‌اندازی پارک فضایی در استان مازندران خبر داد و گفت: این کار مراحل آخر خود را طی می‌کند. برای بحران‌های طبیعی سیستم‌های مناسبی تهیه شده و در حال کار است و مکانیسم‌هایی نیز برای حمایت و رشد استارت‌آپ‌ها در نظر گرفته شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی هم ورود موفقی به عرصه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان داشته که این مایه سرافرازی برای همه کشور است.