site 1

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، محمدصادق خیاطیان عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو عنوان کرد: اقتصاد دانش بنیان یک پارادایم است و به طور طبیعی باید تغییر پارادیم در کشور ما که سال ها اقتصادمان نفتی بوده باید، اتفاق بیفتد.

او با بیان اینکه تبدیل اقتصاد کشور به اقتصاد دانش بنیان کار آسانی نیست، افزود: سال ها عادت کردیم پول نفت را دریافت کنیم و امور خود را بگذرانیم اما حالا باید منابع طبیعی کنار بروند و بر اساس دانش افراد و نیروهای انسانی فعالیت کنیم؛موضوعی که می تواند زمانبر باشد.

خیاطیان به موضوع مهم اکوسیستم در اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و گفت: معمولا زمینه ای که اقتصاد دانش بنیان در آن اتفاق می افتد، اهمیت بالایی دارد و ما اصطلاح اکوسیستم را برای محیطی به کار می بریم که اقتصاد دانش بنیان در آن رشد می کند. اگر تمام ارکان دست به دست هم ندهند و زمینه را برای توسعه اقتصاد دانش بنیان فراهم نکنند، به نتیجه نخواهد رسید.

او ادامه داد: در اقتصاد دانش بنیان نیروی انسانی تحصیلکرده رکن اصلی است؛خوشبختانه در زمینه تحصیلات رتبه خوبی داریم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: اگر جهت دهی تمام برنامه ها به سمت اقتصاد دانش بنیان نباشد، و روی نیروی انسانی سرمایه گذاری نکنیم، نمی توانیم به اهداف تعیین شده در اقتصاد دانش بنیان برسیم.

خیاطیان با بیان اینکه بحث فراهم کردن زیرساخت های تولید اقتصاد دانش بنیان نیز اهمیت ویژه ای دارد، افزود:  لازمه  گذار از اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد دانش بنیان این است که از فضای مونتاژ به نوآوری مثل توسعه استارت آپ ها، شرکت های دانش بنیان و پارک علم و فن آوری برسیم.