IMG_1715
سفر رییس صندوق نوآوری و شکوفایی به استان گیلان و بازدید از شرکت های دانش بنیان-۱۵ اسفند ۱۳۹۷
۱۸ اسفند ۱۳۹۷
افرانت۲
توسعه و افزایش ظرفیت خدمات دیتاسنتر ابری (رایانش ابری)
۱۸ اسفند ۱۳۹۷

ساخت آنتی‌اکسیدان پلیمر توسط محققان ایرانی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی

۹۸

site 1

یک شرکت دانش‌بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به ساخت آنتی‌اکسیدان پلیمر شد تا نیاز صنایع پتروشیمی و نفت و گاز به این آنتی‌اکسیدان تامین کرده و از خروج ارز از کشور جلوگیری کند.
به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، احسان نجابت، مدیر عامل دهکده فناوری نکو اروند در تشریح جزئیات فنی محصول شرکت متبوع خود با عنوان «آنتی‌اکسیدان پلیمر» گفت: تقریبا عمده پلیمرهایی که ساخته می‌شود در برابر نور و گرما شکننده بوده و مقاومت ندارند، لذا ما موفق به تولید پودری شده‌ایم که با افزودن آن به پلیمرها از آنها در برابر نور و گرما محافظت می‌کند.
وی با بیان اینکه دانش فنی تولید آنتی اکسیدان پلیمر در محیط آزمایشگاهی به دست آورده ایم و برای اینکه محصول را به صورت پایلوت تولید کنیم از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کردیم، افزود: با تسهیلاتی که از صندوق دریافت کردیم پروژه خود را پیش بردیم و موفق به تولید این محصول به صورت محدود شدیم.
نجابت در ادامه در پاسخ به این سوال که تولید آنتی‌اکسیدان پلیمر هم‌اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ گفت: در حال ساخت واحد صنعتی تولید این محصول هستیم تا انشالله پس از تجاری‌سازی آن، به تولید کننده این مواد در ایران تبدیل شویم.
مدیر عامل دهکده فناوری نکو اروند درباره بازار هدف «آنتی‌اکسیدان پلیمر» نیز گفت: بزرگترین مصرف کننده این پودر واحدهای پتروشیمی هستند که تولید کننده پلیمر به‌شمار می‌آیند. امروز در حدود شش و نیم میلیون تن پلیمر در کشور تولید می‌شود که برای محافظت از این پلیمرها در برابر نور و گرما، حدود شش هزار تن آنتی‌اکسیدان پلیمر نیاز است که تمامی آن از خارج از کشور وارد می‌شود.
وی با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد از واحدهای پتروشیمی فعال در کشور مصرف کننده آنتی‌اکسیدان پلیمر هستند، گفت: واحدی که ما در دست ساخت داریم قادر است نیاز داخلی به این پودر که بالغ بر شش هزار تن برآورد می‌شود را تامین کند و از این طریق جلوی خروج ارز از کشور گرفته شود.
نجابت درباره چشم‌انداز شرکت متبوع خود برای صادرات آنتی‌اکسیدان پلیمر به خارج از کشور اظهار کرد: صادرات این پودر در گام دوم برنامه‌های ما قرار دارد چرا که این محصول جزء مواد شیمیایی خاص به شمار می‌آید و لازم است پیشتر گواهی لازم مبنی بر تایید کارکرد و کارایی آن کسب شود. به همین خاطر ابتدا باید در صنایع داخلی کشور که پذیرش بهتری دارند عرضه شود و بعد از حدود دو تا سه سال به صادرات فکر کنیم. در این میان قطعا کشور ترکیه به عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده پلاستیک به اروپا نخستین و مهمترین بازار هدف ما در بحث صادرات خواهد بود.
مدیر عامل دهکده فناوری نکو اروند درباره تسهیلات ارائه شده به شرکت‌های دانش‌بنیان نیز تصریح کرد: باید نوع نگاه و حجم حمایت‌ها از صنایع مختلف متفاوت دیده شود. به طور مثال صنعتی مانند IT با حدود ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان هم ممکن است بتواند یک محصول را به نتیجه برساند چون هزینه سرمایه‌گذاری بالایی ندارد ولی صنایع شیمیایی، نفت و گاز، صنایع سرمایه‌بری هستند و نیاز به حمایت بیشتری دارند.