site 21
در حاشیه گردهمایی فناورانه صنعت خودرو مطرح شد؛ صندوق نوآوری و شکوفایی خانه شرکت‌‎های دانش بنیان است
۱۷ مهر ۱۳۹۸
site 21
دکتر وحدت در اختتامیه گردهمایی فناورانه صنعت خودرو: مهمترین هدف صندوق نوآوری برقراری ارتباط میان شرکت‌های بزرگ صنعتی و شرکت‌های دانش بنیان است
۱۷ مهر ۱۳۹۸

دکتر ملکی‌فر در اختتامیه گردهمایی فناورانه صنعت خودرو: هدف صندوق نوآوری اتصال غول‌ها‌ی صنعتی کشور به شرکت‌های دانش بنیان است

site 21

site 21

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، گفت: هدف صندوق این است که واحدهای صنعتی کشور را به یک شبکه پویا، نوآور و خلاق از شرکت‌ها‌ی دانش بنیان و استارت آپ‌ها‌ مجهز کند.
به گزارش روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر سیاوش ملکی‌فر در آخرین روز از گردهمایی فناورانه صنایع، شرکت‌‌های دانش بنیان و استارت آپ‌های صنعت خودرو، اظهار کرد: شرکت‌های بزرگ خودروسازی در دنیا مانند کوه یخی هستند که ما تنها نوک آن را می‌بینیم و بخش عظیمی ‌از آنها که شامل صدها شرکت دانش بنیان و استارت آپ است زیر آب پنهان هستند، این شرکت‌ها‌ نوآوری را به مجموعه‌ها‌ی بزرگ تزریق می‌کنند.
وی ادامه داد: هدف و چشم‌انداز صندوق نوآوری و شکوفایی این است که واحدهای صنعتی کشور را به یک شبکه پویا، نوآور و خلاق از شرکت‌ها‌ی دانش بنیان و استارت آپ‌ها‌ مجهز کند. غول‌ها‌ی صنعتی کشور باید با شبکه هوشمند، خلاق و نوآور حمایت شوند. ساماندهی و پویایی این شبکه حول شرکت‌ها‌ی بزرگ نیازمند اقدامات گوناگونی است که تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی یکی از این اقدامات است.
ملکی‌فر یادآور شد: این صندوق زیرنظر مستقیم رئیس جمهور اداره می‌شود و چهار دسته خدمات را به شرکت‌ها‌ی دانش بنیان ارایه می‌دهد. به بیان دیگر صندوق نوآوری برای شکل‌گیری این شبکه، تسهیلاتی را برای طرف‌ها‌ی عرضه و تقاضا در نظر گرفته است. به عنوان مثال تسهیلات قرض ‌الحسنه با نرخ چهار درصد برای نمونه‌‌سازی وجود دارد که به پوشش ریسک فنی شرکت‌ها‌ی دانش بنیان کمک می‌کند؛ سرمایه در گردش نیز با نرخ ۱۱ درصد و اعطای تسهیلات قبل از تولید صنعتی با نرخ ۱۱ درصد از دیگر خدمات این حوزه است.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: همچنین تسهیلات لیزینگ و استصناع نیز وجود دارد که در چنین رویدادهایی بسیار کارآمد خواهد بود. در این حوزه صندوق نوآوری به شرکت‌ها‌یی که محصولات شرکت‌ها‌ی دانش بنیان را خریداری کنند تا ۷۰ درصد قیمت تمام شده محصولات را وام با نرخ ۹ درصد و با دوره‌ بازپرداخت دو ساله اعطا می‌کند؛ این تسهیلات به فروش بیشتر محصولات شرکت‌ها‌ی دانش بنیان کمک خواهد کرد.
وی در رابطه با این رویداد سه روزه خاطرنشان کرد: در این سه روز ۱۲۶ نیاز واحدهای صنعتی خودروساز و ۹ دستاورد فناورانه ارایه شد، علاوه بر این ۱۱۰ تفاهم‌نامه و قرارداد در پی برگزاری ۲۷۰ جلسه B2B میان شرکت‌ها‌ منعقد شد. همچنین در این رویداد ۴۰۴ نفر از ۲۲۶ شرکت دانش بنیان، ۳۶۰ نفر از ۲۲۸ غیردانش بنیان و ۹۰ نفر از سایر نهادها ثبت نام کردند که آمار کلی ثبت نام کنندگان به ۸۵۴ نفر رسید.