site 21
با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی صورت گرفت؛ انعقاد تفاهم نامه ۱۸۰ میلیارد ریالی در دومین روز گردهمایی فناورانه صنعت خودرو
۱۶ مهر ۱۳۹۸
site 21
دکتر ملکی‌فر در اختتامیه گردهمایی فناورانه صنعت خودرو: هدف صندوق نوآوری اتصال غول‌ها‌ی صنعتی کشور به شرکت‌های دانش بنیان است
۱۷ مهر ۱۳۹۸

در حاشیه گردهمایی فناورانه صنعت خودرو مطرح شد؛ صندوق نوآوری و شکوفایی خانه شرکت‌‎های دانش بنیان است

site 21

site 21

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: اساس تاسیس صندوق نوآوری این بود که خانه شرکت‌های دانش بنیان باشد تا به اتصال شرکت‌های دانش بنیان به صنایع بزرگ کشور کمک کند.
به گزارش روابط عمومی‌ صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر سیاوش ملکی‌فر در نشستی که به منظور عقد تفاهم‌نامه میان شرکت‌های حاضر در گردهمایی فناورانه صنایع، شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌های صنعت خودرو برگزار شد، اظهار کرد: صندوق هرچه در توان دارد را به کار بسته تا بتواند رضایت شرکت‌های دانش بنیان را به دست آورد.
وی ادامه داد: از همین رو هر چه شرکت‌ها رضایت بیشتری داشته باشند، احساس می‌کنیم که عملکرد بهتری داشته‌ایم، چرا که اساس تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی این بود که خانه شرکت‌های دانش بنیان باشد تا به اتصال شرکت‌های دانش بنیان به صنایع بزرگ کشور کمک کند.
ملکی فر یادآور شد: صندوق نوآوری و شکوفایی رویدادهایی مانند رویداد خودرو را برای آغاز ارتباط با شرکت‌های دانش بنیان برگزار می‌کند و بعد از اتمام رویدادها با تمام ابزار در خدمت این شرکت‌ها است. سعی داریم تا با ابزارهایی که در دست داریم بتوانیم طرف عرضه و تقاضای صنایع مختلف را در کشور مورد حمایت قرار دهیم، چرا که هدف اصلی ما این است که رکن سوم تبادلات اقتصادی باشیم.
در ادامه این نشست، عزت‌الله اکبری، مشاور وزیر صمت نیز در سخنانی بیان کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای اهداف دولت، رویکرد مناسبی را در خصوص حمایت از نهضت ساخت داخل آغاز کرده است که این حمایت و اعتماد به داخل باعث می‌شود مسیر پیشرفت به سرعت طی شود، چرا که عمیقا به توانمندی‌های نیروهای داخل ایمان دارم.
اکبری خاطرنشان کرد: صنایع مختلف در کشور باید نیازهای خود به تجهیزات، قطعات و… را اعلام کنند، ما نیز وظیفه داریم که این مجموعه‌ها را برای رفع نیازهایشان به شرکت‌های دانش بنیان داخل متصل کنیم و شرکت‌های دانش بنیان و فناور نیز باید در راستای رفع این نیازها قدم بردارند.
مشاور وزیر صمت، تصریح کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی مصرف کنندگان و تولید کنندگان محصولات دانش بنیان را از لحاظ مالی حمایت می‌کند که این امر قابل تقدیر است. دولت نیز باید دو طرف عرضه و تقاضا را مورد حمایت قرار دهد. در واقع دولت باید تصدی‌گری را کنار گذاشته و به سمت حمایت، نظارت و هدایت بازار برود تا اقتصاد کشور رونق پیدا کند.
در پایان این نشست نیز سیدرضا مفیدی، مدیر کل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت، عنوان کرد: از شرکت‌های دانش بنیان برای ورود به حوزه‌های مختلفی که مورد نیاز کشور است تشکر می‌کنم. موضوع ساخت داخل بسیار اهمیت دارد، اما باید توجه داشت که منظور این نیست که صفر تا صد یک قطعه یا تجهیزات در داخل تولید شود، بلکه باید آن بخشی که نیاز مبرم صنایع است را برطرف کرد.
مدیر کل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت، افزود: در قراردادها و تفاهم نامه‌هایی که منعقد می‌شود باید به میزان سهمی ‌که در کاهش ارزبری وجود دارد، توجه داشت و مجموعه‌ها و نهادهای مختلف نیز باید این مهم را مدنظر داشته باشند. امیدوارم این تفاهم نامه‌ها ظرف مدت مقرر به قرارداد تبدیل شده و باعث کاهش وابستگی به خارج از کشور شود. در این خصوص پیگیری و حمایت‌هایی که صندوق نوآوری از عقد تفاهم‌نامه‌ها و قراردادها انجام می‌دهد، قابل تقدیر است.