۵۶۴۱
نشست رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با فعالان اقتصادی استان خراسان رضوی
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
۹۹
حضور شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه تولید دارو در آلمان
۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از ۷۵ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان

۵۶۸۹۵

۵۶۸۹۵به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، بهزاد سلطانی بعدازظهر شنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان خراسان رضوی، با بیان اینکه در بررسی‌های صندوق نوآوری و شکوفایی کشور فاصله زیاد استان‌ها با تهران دیده شد، اظهار کرد: متاسفانه در ۳ سال اخیر این فاصله با وجود اقدامات صورت گرفته کم نشد، اما در سال ۹۷ و همزمان با سفر استانی رئیس جمهور به خراسان رضوی طرح‌های ویژه استانی آغاز خواهد شد.

وی افزود: برای مشهد ۲۴ برنامه لحاظ شده است و تلاشمان این است که خراسان رضوی به واسطه سفر رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت به رتبه قابل توجهی حوزه نوآوری و شکوفایی در میان ۳۱ استان کشور دست یابد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۷۵ درصد بیکاران کشور فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند و در کشور ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار داریم، گفت: هر سال یک میلیون به این تعداد افزوده می‌شود، در حالی که در دنیا اشتغال‌ خوبی به واسطه ایده‌پروری‌های نو و جدید ایجاد شده است و می‌خواهیم با افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان رفع معضل بزرگ بیکاری در ایران را شاهد باشیم.

رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با تاکید بر اینکه امروز فناوری در ایران و جهان یک اقتدار بوده و باید سمت اقتدار فناورانه و حرکت در مسیر تجارت‌های علمی گام برداریم، افزود: اگر بخواهیم کشور در حوزه اقتصاد علمی رشد یابد باید به سمت رشد و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان که محور مرکزی اقتصاد مقاومتی بوده است حرکت کنیم.

سلطانی با بیان اینکه تاکنون ۳۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور به ثبت رسیده که به نسبت ظرفیت کشور بسیار کم بوده است، خاطرنشان کرد: همچنین شرکت‌های ثبت نشده زیادی هم هستند که به دلیل عدم ثبت دانش‌بنیان نیستند و امیدواریم که با اقدامات موثر تا سال ۱۴۰۴ این میزان ۲۰ برابر افزایش یابد و نیازمان بیش از ۴۰ هزار شرکت دانش‌بنیان بوده که به لحاظ ظرفیت دانشگاهی و فارغ‌التحصیلی کشور که در سطح دنیا اول هستیم دور از دسترس نیست.

۹۵۶۷۹+۵۷

وی بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان از امتیازات ویژه و خاصی برخوردار هستند که یک مورد آن معافیت ۱۵ ساله از پرداخت مالیات است. همچنین تاکنون ۲۶۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به ما داده شده، اما این مبلغ در بودجه ۹۷ صفر شده است و از این مبلغ حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای این شرکت‌ها صرف شده است.

رئیس هیئت عامل صندوق با اشاره به اینکه در کشور ۲۵ طرح خاتمه یافته ناموفق و ۱۰۵۷ طرح خاتمه یافته موفق در طرح‌های اجرا شده داشته‌ایم که موجب ایجاد ۷۲ هزار شغل شده است بیان کرد: از مجموع شرکت‌های دانش‌بنیان فعال کشور حداقل ۷۵ درصد از آن‌ها از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با بهره کم و اقساط طولانی مدت استفاده کرده‌اند و رقم تسهیلات پرداختی بیش از ۲۴۰۰ میلیارد تومان بوده است .نرخ بهره تسهیلات از ۹ تا ۱۱ درصد بوده و که از نصف میانگین ۱۸ تا ۲۴ درصدی تسهیلات‌های بانکی کمتر است.

سلطانی با اعلام اینکه در حال حاضر ۵۵ خدمت در صندوق نوآوری و شکوفایی تعریف و عملیاتی شده که تنها از سه خدمت‌ استقبال نشده است، بیان کرد: برخی از این خدمات شامل حمایت از جوایز ملی و بین‌المللی، حمایت از حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، عضویت در اتاق بازرگانی، اخذ  کارت اتاق بازرگانی، ارائه انواع تسهیلات ودیعه ضمانت‌نامه قرض‌الحسنه، حمایت بلاعوض در توانمندسازی، حمایت از صادرات، دوره‌های آموزشی و توانمند‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان است. بخش عمده‌ای از این خدمات را ما می‌پردازیم و بخش دیگر را خود شرکت‌های دانش بنیان باید بپردازند.

وی در خصوص حمایت از صندوق نوآوری و شکوفایی از استارت‌آپ‌ها، ادامه داد: با توجه به اینکه استارآپ‌ها شرکتی نیستند، نمی‌توانیم از آن‌ها حمایت کنیم زیرا ما باید طبق قانون تنها از شرکت‌های خصوصی دانش بنیان حمایت کنیم، اما بسیار مایل هستیم که از استارت آپ‌ها حمایت مالی داشته باشیم.