۶۳
با اعطای تسهیلات به صندوق های پژوهش و فناوری نیازهای شرکت های دانش بنیان کوچک را برطرف می کنیم
۱۹ اسفند ۱۳۹۷
بسپار-پیشرفته-شریف
تولید نانو کامپوزیت های پیشرفته برای بسته بندی
۱۹ اسفند ۱۳۹۷

تولید دستگاه مرکز اندازه‌گیری B851

باسط-پژوه-تهران

باسط-پژوه-تهران

نام شرکت: باسط پژوه تهران

معرفی کلی طرح، محصول آن و خروجی­های مورد انتظار:

هدف از اجرای طرح، تأمین سرمایه در گردش تولید ۱۰۰۰ دستگاه مرکز اندازه‌گیری B851 تدوین گردیده است. ۲۰۰۰ دستگاه B851 در یک سال در شرکت باسط پژوه تولید می‌شود. بازار اصلی مصرف این محصول شرکت­های برق منطقه­ای و کارخانجات بزرگ تولیدی می­باشند.

محصول ۸۵۱B یک وسیله اندازه‌گیری پارامترهای الکتریکی می‌باشد و با توجه به طول عمر حدود ۱۰ سال آن یک کالای مصرفی است و مصرف‌کنندگان آن شرکت‌های برق منطقه‌ای و کارخانجات بزرگ می‌باشند. در محصول B851 از فن‌آوری‌های روز دنیا مانند پردازشگر سیگنال دیجیتال (DSP)، پردازش FFT سیگنال ورودی، استفاده از کارت حافظه SD با ظرفیت ۸GB و مونتاژ SMD استفاده‌شده است. تولید این دستگاه از سال ۱۳۸۶ آغاز شده است و تاکنون در حدود ۱۲۸۰۰ دستگاه مرکز اندازه‌گیری مدل B851 توسط شرکت باسط پژوه به فروش رفته که در پست‌های فشارقوی، وزارت نفت، صنایع و کارخانجات در سراسر ایران و شرایط مختلف آب و هوایى نصب‌شده و مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.

کاربرد های محصول در حوزه اندازه‌گیری عبارت از کلیه تابلوهای برق صنعتی و کنترلی برای نمایش پارامترهای ولتاژ، جریان، توان، انرژی، فرکانس، هارمونیک و …، در کلیه پست‌های برق و نیروگاه‌ها تا سطح ولتاژ ۴۰۰KV، نظارت دقیق و لحظه‌ای بر انرژی مصرفی پمپ‌ها در چاه‌های آب و همچنین   محاسبه هزینه‌های انرژی الکتریکی در قیمت تمام‌شده محصول، در حوزه محافظت و تجهیزات عبارت از آگاهی از وضعیت پارامترهای کارکردی و برنامه‌ریزی برای تعمیرات پیشگیرانه، حفاظت از سوختن الکتروموتورها و کاهش هزینه‌های تعویض و تعمیر الکتروموتورها و همچنین مشاهده پارامترهای مختلف و اطلاع از هرگونه وضعیت غیر عادی در دستگاه‌ها و یا تجهیزات تولید و در حوزه مدیریت مصرف تفکیک مصارف داخلی در صنایع گوناگون و کارخانجات، سیستم اندازه‌گیری برای مدیریت مصرف انرژی، مستندسازی و کنترل عملکرد واحدهای مختلف تولید نظیر نوع مصرف و زمان روشن یا خاموش بودن دستگاه‌ها، کنترل ماکزیمم دیماند و عدم‌تخطی از دیماند مجاز و همچنین صدور قبض برق و گزارشات ویژه انرژی می­باشد.

با توجه به راه‌اندازی بازار برق توانیر و نیاز به کنتورهای با کلاس دقت ۰٫۲ و نیز توجه به کیفیت برق و ثبت دقیق پارامترهای کیفی برق (هارمونیک و اغتشاش) طراحی و ساخت کنتوری با این قابلیت ضرورت دارد زیرا از یک‌سو نیاز بازار داخلی را تأمین می‌کند و از سوی دیگر این تکنولوژی بومی‌شده و نیاز بازار برق و مهندسین مشاور کارخانه‌ها را دقیقاً طبق خواسته‌های آن‌ها برآورده می‌سازد.

محصول B851 با دارا بودن قابلیت‌های مختلف اندازه‌گیری کمک شایانی به بهینه‌سازی مصرف انرژی الکتریکی در کارخانجات و صنایع بزرگ می‌کند و ازنظر دیگر محصول B851 در تمام پست‌های فشارقوی مربوط به وزارت نیرو نصب می‌شود و با مانیتورینگ آن‌ها سیستم‌های دیسپاچینگ شکل می‌گیرد. هدف از ارائه این تسهیلات، تامین بخشی از هزینه‌های سرمایه در گردش مورد نیاز (مواد اولیه و دستمزد نیروی انسانی) جهت تولید ۱٫۰۰۰ عدد دستگاه ۸۵۱B می‌باشد. شرکت باسط پژوه موفق به تولید هزار دستگاه مورد نظر در طرح گردیده است.