افزایش ۵۰ درصدی حمایت صندوق نوآوری از حضور شرکت‌های فناور در نمایشگاه‌های خارج
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
تخصیص بسته‌های حمایتی بین‌المللی برای تجاری‌سازی دانش‌بنیان‌ها
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

تعامل انسان و ماشین بهبود می‌یابد؛ ساخت رباتی که احساسات انسان را تشخیص و با آن احساس همدردی می‌کند

محققان دانشگاه خودگردان بارسلونا، نوعی بازوی رباتی تولید کرده‌اند که می‌تواند چهره افراد را ردیابی کرده و احساسات آنها را درک کند.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، محققان دانشگاه خودگردان بارسلونا با الهام از انیمیشن «چراغ مطالعه کوچکتر» ساخت استودیوی فیلمسازی پیکسار، این بازوی رباتی را ساخته‌اند. این انیمیشن متشکل از دو چراغ مطالعه کوچک و بزرگ است که مشغول بازی با یک توپ بادی می‌شوند. محققان می‌خواستند نوعی ربات تولید کنند که بتواند رفتار این چراغ‌ها را تقلید کند و با مشاهده چهره افراد نزدیک خود، آنها را ردیابی و واکنش‌های احساسی آنها را شناسایی کند. ساخت چنین رباتی موجب تعامل بهتر ماشین و انسان می‌شود.

این محققان برای ایجاد رباتی که بتواند احساسات دیگران را تشخیص دهد از نوعی کامپیوتر به نام «رزبری پای» (Raspberry Pi) استفاده کردند. این کامپیوتر تک‌برد و به اندازه کف دست است و معمولا هنگام آموزش علوم کامپیوتر در مدارس از این نوع کامپیوتر استفاده می‌شود.

کامپیوترهای «رزبری پای» برای انجام دادن وظایفی که به شدت به محاسبه نیاز دارند، مانند شناسایی احساسات، مناسب هستند. بنابراین محققان با استفاده از این نوع کامپیوتر تک‌برد، ربات کوچکی ساختند که می‌تواند احساسات را به خوبی تشخیص دهد. بدنه اصلی این ربات هم نوعی بازوی رباتی است که دوربینی در انتهای آن قرار می‌گیرد.

دوربین این بازوی رباتی به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند تصاویر اطراف خود، از چپ به راست، را برداشته و با استفاده از اپلیکیشن‌های دید کامپیوتری، چهره افرادی که در اطراف آن هستند را به خوبی شناسایی کند.

وقتی تصویربرداری دوربین از چپ به راست، تکمیل می‌شود، بازوی رباتی، دوربین را چند درجه بالا یا پایین می‌برد و به حرکت پایش اطراف و تصویربرداری خود ادامه می‌دهد. بازوی رباتی هر زمان که با چهره فردی مواجه شد، از حرکت ایستاده و قالب چهره را ارزیابی می‌کند تا مطمئن شود، قالبی را که می‌بیند، چهره یک فرد است.

بازوی رباتی پس از اطمینان از تشخیص درست چهره، با استفاده از الگوریتم‌هایی که به آنها مجهز شده است، چهره فرد را زمانی که او در حال حرکت است، ردیابی می‌کند. سپس تمام جزئیات مربوط به صورت را به نوعی پلتفرم گوگل که مخصوص شناسایی ویژگی‌های چهره است، می فرستد و بدین ترتیب می‌تواند با بررسی و تحلیل خطوط و ویژگی‌های چهره، احساسات آن را هم درک کند.

این بازوی رباتی می‌تواند احساساتی همچون خشم، شادی، تاسف، تعجب یا خنثی را به خوبی درک کند.

جالب‌تر از همه اینکه وقتی این بازو، احساس فرد نزدیک خود را درک کرد، همان واکنش کاربر را از خود نشان می‌دهد. به طور مثال اگر فرد شاد باشد، کمی به اطراف از شادی می‌پرد. اما اگر احساس غم و خشم را در چهره فرد تشخیص دهد، دستش را به عنوان ناراحتی یا غم کمی تکان می‌دهد.

در ضمن چراغ‌هایی روی این بازوی رباتی تعبیه شده است که با انتشار نورهای مختلف رنگی، احساسات را نشان می‌دهند. نور قرمز خشم؛ نور زرد، شادی؛ نور آبی، علامت تاسف و ترکیبی از نورهای زرد و سبز، شگفتی را نشان می‌دهند.

محققان امیدوارند با استفاده از این فناوری‌ جدید، بتوانند تعامل ماشین و انسان را روز به روز بهتر کنند.