site 1
دکتر ملکی‎فر در دومین گردهمایی مدیران دانش بنیان حوزه سلامت خبر داد: فرآیند صدور ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش بنیان به کمتر از یک هفته رسید
۱۸ تیر ۱۳۹۸
DSC_7088
برگزاری مذاکرات B2B بین استارت آپ ها و دستگاه های اجرایی در حاشیه رویداد فضایی-۱۶ الی ۱۸ تیر ۹۸
۱۹ تیر ۱۳۹۸

تصفیه آب با روش جدید تصویربرداری

محققان دانشگاه کرنل در آمریکا، نوعی تکنیک جدید تصویربرداری ایجاد کرده‌اند که می‌تواند اطلاعات مهمی در مورد ذرات کاتالیزور به دست دهد. این اطلاعات در تصفیه آب و به طور کل محیط‌های آبی اثر شایانی دارد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، محققان دانشگاه کرنل، روشی ایجاد کرده‌اند که به وسیله آن می‌توانند از واکنش‌های کاتالیزوری غیرفلورسنت ذرات نانویی – واکنش‌هایی که از خود نوری متصاعد نمی‌کنند- تصویربرداری کنند.

در روش‌های فعلی فقط می‌توان از واکنش‌هایی تصویربرداری کرد که نور تولید می‌کنند و البته این روش هم فقط برای بخشی از واکنش‌های محدود کاربرد دارد. این تکنیک جدید ابداعی محققان کرنل، در حوزه‌های مختلف از مهندسی مواد گرفته تا نانوفناوری و علوم انرژی کاربرد دارد.

از این تکنیک می‌توان در مشاهده فتوالکتروکاتالیست که عامل مهمی در بازسازی محیط زیست به حساب می‌آید، استفاده کرد. به آن دسته از واکنش‌های شیمیایی که با نور در تعامل هستند، فتوالکتروکاتالیست می‌گویند.

بنابه گفته این محققان، به‌کارگیری این تکنیک‌ بسیار ساده است و با استفاده از آن می‌توان از تعداد نامحدودی از واکنش‌ها تصویربرداری کرد.

واکنش‌های کاتالیزوری زمانی رخ می‌دهند که یک ذره جامد، سرعت تغییر مولکولی را بالا می‌برد. تصویربرداری این واکنش‌ها که معمولا در مقیاس نانویی رخ می‌دهند به دانشمندان کمک می‌کند بتوانند اندازه و شکل مطلوب اکثر ذرات کاتالیزور را شناسایی کنند.

آنها از این تکنیک برای تصویربرداری اکسیداسیون هیدروکینون روی ذرات کاتالیزور بلورهای بیسموت وانادیت استفاده کردند. هیدروکینون نوعی ماده آلوده‌کننده در اندازه میکروست. آنها با این نوع تصویربرداری توانستند رفتارهای کاتالیزور در غیرسمی کردن هیدروکینون را که تا پیش از این مشخص نبود، تشخیص دهند.

بسیاری از این واکنش‌های کاتالیزوری برای محیط زیست مهم هستند. با بررسی آنها می‌توان فهمید که چگونه می‌توان به راحتی محیط آبی را از آلوده‌کننده‌ها پاک کرد.

این گروه تحقیقاتی، پیش از این، از تصویربرداری فلورسنت تک‌مولکولی استفاده می‌کردند. این روش غیرتهاجمی، نسبتا ارزان و آسان بود و به محققان اجازه می‌داد که کل فرآیند واکنش‌های شیمیایی را در لحظه انجام شدن به خوبی مشاهده کنند. اما این نوع تصویربرداری، به واکنش‌های فلورسنتی که از نور تولید می‌کردند وابسته بود. به همین دلیل محققان سال‌ها در تلاش بودند تا روش غیرفلورسنتی را ابداع کرده تا بتوانند واکنش‌های متعددی را تصویربرداری کنند.

این روش تصویربرداری جدید که محققان دانشگاه کرنل، آن را COMPEIT نامیده‌اند، به شناسایی بیشتر واکنش‌های غیرفلورسنتی کمک می‌کند.

این تکنیک نه تنها برای تصفیه آب کاربرد دارد، بلکه از آن می‌توان برای تصویربرداری بیشتر سیستم‌های غیرفلورسنتی مانند پروتئین‌های بدون برچسب، انتقال‌دهنده‌های عصبی و جنگ‌افزارهای شیمیایی استفاده کرد. این تکنیک می‌تواند در حوزه های مختلفی مانند علوم انرژی، بیولوژی سلولی، علوم عصب‌شناسی و نانوفناوری به کار رود و اثری چشمگیر روی این علوم بگذارد.