اپلیکیشن جدیدی که به کمک نابینایان در فرودگاه‌ها می‌آید
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
مواد ضدآب و لک شدن کاشی با فناوری نانو تولید شد
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

با کمک صندوق نوآوری و شکوفایی؛ پمپ درون چاهی میله‌ای مکشی تولید شد

site 1

site 1

یک شرکت دانش بنیان داخلی با دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری موفق به تولید پمپ‌های میله‌ای مکشی جهت بازیافت ثانویه نفت سنگین و نیمه سنگین از چاه‌های نفت کشور شد.
به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، حامد گرامی، مدیر عامل شرکت فراز نوین اندیش اروند در این باره گفت: محصول دانش بنیانی که بابت آن از صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات دریافت کردیم پمپ درون چاهی میله‌ای مکشی است که برای استخراج نفت از چاه‌هایی که دچار افت تولید شده‌اند، استفاده می‌شود.
وی افزود: این پمپ‌های میله‌ای مکشی جهت بازیافت ثانویه نفت سنگین و نیمه سنگین طراحی شده‌اند و با ایجاد مکش در داخل ستون چاه، سبب به وجود آمدن اختلاف فشار شده و نفت را از درون چاه تخلیه می‌کنند.
گرامی با بیان اینکه در حال حاضر در فاز تولید انبوه این محصول هستیم، خاطرنشان کرد: تسهیلاتی که از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کردیم، مربوط به نمونه‌سازی بود که کار نمونه‌سازی با موفقیت تست شد و هم‌اکنون در فاز تولید انبوه آن هستیم. در این راستا دو پمپ در چاه‌های اهواز و آب تیمور مستقر شده و در حال ساخت سومین پمپ برای میادین غرب کارون هستیم.
وی ادامه داد: هنوز خط تولید انبوه شرکت کامل نیست و برای تقویت خط تولید شرکت از صندوق نوآوری و شکوفایی درخواست سرمایه در گردش کرده‌ایم و ترجیح می‌دهیم زمانی به حوزه صادرات قدم بگذاریم که بنیه قوی‌تری داشته باشیم.
گرامی درباره واردات در این حوزه نیز با بیان اینکه در حال حاضر از کشور چین واردات داریم، اظهار داشت: متاسفانه ظرفیت خط تولید ما آنقدر نیست که نیاز داخل را تامین کنیم و بهترین کار در حال حاضر این است که نیاز صددرصد داخل را تامین کنیم و بعد وارد حوزه صادرات شویم.
مدیرعامل شرکت فراز نوین اندیش اروند درباره برآورد مهلت زمانی برای تامین کامل نیاز داخل کشور گفت: این موضوع بستگی به نقدینگی شرکت دارد؛ نیاز به زیرساختی داریم که حجم تولید را بالا ببریم و این زیرساخت نیاز به سرمایه دارد. در همین راستا درصددیم از صندوق نوآوری و شکوفایی است برای تقویت خط تولید تسهیلات دریافت کنیم.
وی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم موفق به اخذ تسهیلات مناسب از صندوق نوآوری و شکوفایی شویم، ظرف یک سال آینده می‌توانیم نیاز داخل را به صورت صد در صدی پاسخگو باشیم.
مدیرعامل شرکت فراز نوین اندیش اروند درباره برابری پمپ‌های میله‌ای مکشی ساخت این شرکت با مشابه خارجی آن، گفت: نمونه‌های خارجی عمدتا آمریکایی و چینی هستند که به لحاظ کیفیت، محصول ما چیزی کم از محصول خارجی ندارد، در عین حال مزیت ما این است که مشتری دقیقا نیاز خود را به ما می‌گوید و ما تولیدمان را با نیاز آنها متناسب می‌کنیم.
وی با بیان اینکه ساختار چاه‌های نفتی ایران با چاه‌های نفت در آمریکا و چین متفاوت است و به همین دلیل ادواتی که ما استفاده می‌کنیم هم متفاوت است، گفت: چاه‌های نفت ما برخلاف چاه‌های نفت آمریکا، کانادا و چین، دارای فشار بالا است و همین دلیل به لحاظ ایمنی، از ادواتی استفاده شده که متناسب با فشار بالای چاه‌های کشور طراحی شده است در حالی که محصولات قبلی این ویژگی را نداشتند چون بومی کشور مبدا بودند و برای شرایط ایران ساخته نشده بودند.
گرامی با ابراز رضایت از تسهیلات نمونه‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی به لحاظ نرخ بهره و زمان تنفس، خاطرنشان کرد: برای تقویت خط تولید نیاز به ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان نقدینگی داریم. البته حجم پروژه‌ها چندین برابر این رقم است، بنابراین می‌توانیم وام را بازپرداخت کنیم. مهمترین درخواست ما این است که صندوق نوآوری و شکوفایی قراردادهای ما با مجموعه وزارت نفت به عنوان یکی از بزرگترین زیرمجموعه‌های دولت را به عنوان ضمانت سرمایه در گردش بپذیرد تا ما کمتر نیاز به تهیه ضمانت‌های ملکی و وجه نقد داشته باشیم و هر چقدر وجه نقد ما آزادتر باشد بهتر و سریعتر می‌توانیم کار را انجام دهیم.