شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در مناطق سیل‌زده نگران بازپرداخت وام‌های خود نباشند
۱۷ فروردین ۱۳۹۸
با کمک چاپ سه‌بعدی؛ روبات‌های نرم از سالمندان پرستاری می‌کنند
۲۰ فروردین ۱۳۹۸

با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی تحقق یافت؛ تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاهی به تونل باد مادون صوت

۱۲۳

۱۲۳

تونل مادون صوت توسط یک شرکت دانش بنیان فعال حوزه فنی و مهندسی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی طراحی و ساخته شد و هم اکنون در آزمایشگاه های دانشگاه های کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، مهندس علی اکبر شفادی، مدیرعامل شرکت فنی و مهندسی دقت آزما ضمن بیان این مطلب، گفت: دستگاه تونل باد در آزمایشگاه‌های دانشکده‌های هوا و فضا بیشترین کاربرد را دارد و علاوه بر آن در آزمایشگاه‌های سیالات و آیرودینامیک مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها نیز به کار می‌رود.
مهندس شفادی با بیان اینکه تولید این تونل باد در سطح کشور برای دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه دولتی قم انجام شده است، اظهار کرد: این محصول در مقایسه با نمونه خارجی دارای کیفیت مناسب و قابل قبولی است و رضایت مشتریان گواه این موضوع است و خدمات آموزشی و تحقیقاتی دریافت شده از محصول تا حد بسیار زیادی با مشابه خارجی برابر است.
به گفته مهندس شفادی پروژه ساخت تونل باد مادون صوت در شش فاز طراحی و مهندسی، خرید، ساخت و مونتاژ، آزمایش کالیبراسیون، ساخت، مونتاژ، بسته‌بندی و تحویل به انجام رسیده است.
وی با اشاره به قیمت بسیار پایین‌تر این محصول در مقایسه با محصول مشابه خارجی گفت: هدف ما این بوده که دانشگاه‌ها به راحتی بتوانند این دستگاه را تهیه کنند و با توجه به به دانش‌بنیان بودن دستگاه تونل باد، تولید داخلی این دستگاه زمینه صرفه‌جویی ارزی را فراهم می‌آورد.
مهندس شفادی ضمن اشاره به حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از پروژه طراحی و ساخت تونل باد مادون صوت، گفت: تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی باعث ارتقای دستگاه از نظر فنی و پژوهشی شد.
وی همچنین با بیان اینکه از زمان طراحی تا زمان بسته‌بندی و تحویل این محصول افراد با تخصص‌های مختلفی در پروژه سهیم هستند، اظهار کرد: این طرح زمینه کارآفرینی در رشته‌های نقشه‌کشی، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مونتاژکاری، تراشکاری، جوشکاری و … را فراهم آورده است.
وی استفاده از سرعت‌سنج الکترونیکی به جای مانومترهای مورب جهت تعیین سرعت جریان را مهم‌ترین نوآوری این پروژه عنوان کرد و گفت: این تونل باد دارای شاسی با طراحی ویژه جهت ایجاد کمترین لرزش، دارای موتور ۳PH و سه فاز، تنظیم دور موتور با استفاده از ولوم مربوطه، قیف، محفظه آزمایش و دیفیوژر با ابعاد مشخص، محفظه آزمایش به ابعاد ۳۰ در ۳۰ سانتی‌متر مربع و به طول ۴۵ سانتی‌متر است.
مدیرعامل شرکت فنی و مهندسی دقت آزما با بیان اینکه وزن این تونل باد حدود ۲۵۰ کیلوگرم و اندازه آن ۲۹۰ در ۸۵ در ۱۷۰ سانتی‌متر است، افزود: این تونل باد دارای سرعت‌سنجی دیجیتال است که سرعت باد در محفظه آزمایش را به صورت دیجیتال بر حسب متر بر ثانیه نشان می‌دهد.
مهندس شفادی گفت: تونل باد تولیدی توسط شرکت دقت آزما دارای سیستم دو مؤلفه بالانس نیرو جهت اندازه‌گیری نیروی لیفت و درگ، دارای اسلیپر موتور جهت ایجاد زاویه‌های مختلف نسبت به جهت باد و دارای قابلیت ارتباط دستگاه با نرم‌افزار به صورت وایرلس و با استفاده از دانگل است.
وی با اشاره به آزمایش‌های قابل انجام توسط این دستگاه گفت: تعیین ضریب درگ برای اجسام مختلف، آزمایش لایه‌های مرزی، اندازه‌گیری نیروی لیفت و درگ به واسطه دارا بودن برد و نرم‌افزار مربوطه و رسم نمودار لیفت و درگ برحسب زاویه چرخش نمونه از جمله قابلیت‌های این تونل باد است.
مهندس شفادی با بیان اینکه شرکت دقت آزما دارای سابقه‌ای طولانی در تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های سراسر کشور است گفت: این شرکت تاکنون آزمایشگاه‌های حدود ۲۰۰ واحد از دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه‌های علمی و کاربردی و دانشگاه‌های پیام‌نور را تجهیز کرده است.