mizpa
پیش‌بینی ارایه بیش از ۷۰ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه به شرکت‌های دانش‌بنیان خوزستان
۱۱ مهر ۱۳۹۶
آغاز ارائه تسهیلات حمایتی دریافت کارت بازرگانی و عضویت در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران یا استان‌ها
۱۹ مهر ۱۳۹۶

همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک ملت برای حمایت از شرکت های دانش بنیان

bank

bankدکتر بهزاد سلطانی رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و دکتر هادی اخلاقی فیض مدیر عامل بانک ملت تفاهمنامه همکاری با هدف ارائه خدمات بانکی و تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری که در محل مجتمع شکوفایی شرکت های دانش بنیان انجام گرفت طرفین به همکاری نزدیک و مستمر برای حمایت از شرکت های دانش بنیان در زمینه ارائه تسهیلات و توسعه صندوق های ریسک پذیر تاکید نمودند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه در حال حاضر فضا برای رشد فعالیت‌های دانش‌بنیان زیاد پویا نیست، گفت: برای تبدیل ایده به فناوری مسیر طولانی وجود دارد که تحمل آن از سوی سرمایه‌گذاران غیر ممکن است، اما بانک‌ها ظرفیت‌های زیادی در این حوزه دارند.

وی اضافه کرد: بر این اساس ما تاکنون با هشت بانک تفاهم‌نامه همکاری داریم که چهار بانک دولتی و چهار بانک خصوصی هستند.

وی با بیان اینکه مذاکره برای چهار بانک دیگر در دستور کار این صندوق قرار دارد اظهار کرد: در مجموع در آینده ما خدمات بانکی‌ را از طریق ۱۲ بانک به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه خواهیم داد.

سلطانی، سرمایه در گردش، اعتبار اسنادی داخلی و صدور ضمانت‌نامه را از جمله خدمات بانک‌ها به شرکت‌های دانش بنیان ذکر کرد و افزود: سرمایه‌ای که بانک‌ها اعلام کرده‌اند برای شرکت‌های دانش بنیان اختصاص داده‌اند، بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد تومان است که با ضریب ۵ برابری نسبت به  اعتبارات صندوق است.

وی همچنین گفت:‌ مجموع تسهیلات بانکی که به شرکت‌های دانش بنیان ارائه شده است، بالغ بر ۴۸٫۴ میلیارد تومان بوده که با در نظر گرفتن خدمات ضمانت نامه تا کنون ۲۶۶ میلیارد تومان از سوی بانک‌ها به شرکت‌ها ارائه شده است.

وی اضافه کرد: از سوی این صندوق تا کنون ۹۸ شرکت به بانک‌ها معرفی‌شده‌اند  که تا کنون ۴۲ شرکت موفق به اخذ تسهیلات از بانک‌ها شده‌اند.

yhh

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه از آغاز فعالیت این صندوق تاکنون سه موضوع را در کشور مطرح کرده‌ایم، افزود: یکی از این موضوعات موج ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان است که تا کنون ۲ هزار و ۲۲۰ طرح از سوی صندوق مصوب شده و اعتباراتی به آنها اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه این تعداد طرح از سوی ۲۳۱۵ شرکت به این صندوق عرضه شده است، یادآور شد: این صندوق درقالب ۲۱ خدمت، خدماتی را به این شرکت‌ها ارائه کرده است.

سلطانی با بیان اینکه تا کنون ۷۰۷ طرح خاتمه یافته است، افزود: این تعداد طرح با موفقیت به پایان رسیده است.

وی با تاکید بر ضرورت حضور بانک‌ها در این طرح‌ها، اظهار کرد: ما نیازمند حضور بانک‌ها در عرصه شرکت‌های دانش بنیان هستیم، چرا که اعتبارات این صندوق بر اساس برآوردهای ما تا سال ۱۴۰۲ به پایان می‌رسد و برای ادامه فعالیت‌های خود باید منتظر برگشت سرمایه باشیم.

سلطانی با تاکید بر اینکه ما موفق به توسعه فناوری‌های بزرگ در کشور شده‌ایم، توضیح داد: زیست فناوری‌، فناوری اطلاعات و الکترونیک و کنترل از جمله فناوری‌های ایجاد شده در کشور است، به گونه‌ای که ۷۸۳ طرح مصوب از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان خصوصی تعریف شده است که از سوی این صندوق ۴۸۰ میلیارد تومان به آنها تزریق شده است.

وی ایجاد شبکه‌ای از کارگزاران را از دیگر اقدامات این صندوق نام برد و افزود: در حال حاضر ۷۷ درصد از فعالیت‌های این صندوق از طریق کارگزاران اجرایی می‌شود.