سامانه ها

سامانه درخواست خدمت (غزال)

سامانه غزال، سامانه مدیریت یکپارچه درخواست ها و فرایندهای ارائه خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی می باشد که معماری و ساخت این سامانه توسط کارکنان صندوق انجام گرفته است. شرکت های دانش بنیان می توانند از طریق سامانه غزال درخواست های خود را با تکمیل اطلاعات و مدارک مورد نیاز ثبت و ارسال نمایند.

سامانه پرسش و پاسخ

این سامانه مکملی است برای سیستم گفتگوی آنلاین که این امکان را برای بازدیدکنندگان سایت فراهم می آورد که بتوانند درخواست ها و سوالات خود را در موضوعات مختلف ارسال کنند تا کارشناسان مربوطه، درخواست را پیگیری کنند علاوه براین، موارد ارسال شده در این سامانه آرشیو می شود و در پنل کاربری قابل مشاهده خواهند بود.

معرفی

در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم (۱۲۳) و نیز اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قانون حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری ها و اختراعات، در سال ۱۳۸۹ توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و به تأیید شورای محترم نگهبان رسید و در همان سال برای اجرا به دولت ابلاغ شد و هیئت وزیران آیین نامه اجرایی این قانون را در اواسط سال ۱۳۹۱ تصویب نمود.


سال ۱۳۸۹:

در راستای اجرای اصل ۱۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، در تاریخ ۱۳۸۹/۸/۶ قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. در ماده 5 این قانون ذکر شده صندوقی تحت عنوان صندوق نوآوری و شکوفایی وابسته به شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری و زیر نظر رئیس شورا تاسیس شود.

سال ۱۳۹۰:

هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱۳۹۰/۶/۲۰ بنا به پیشنهاد شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری و به استناد تبصره (۳) ماده (۵) قانون حمایت از شرکت­ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات ـ مصوب ۱۳۸۹ـ اساسنامه صندوق نوآوری و شکوفایی را تصویب و طی نامه ای در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۲۳ توسط معاون محترم اول رئیس جمهورابلاغ گردید.


ادامه مطلب

صندوق دارای هيئت امنا، هيئت عامل، رييس هيئت عامل (رييس صندوق) و بازرس است. اعضاي حقوقی هيئت امناء مرکب از: رياست محترم جمهوری (رييس هيئت امنا)، معاون علمي و فناوري رييس‌جمهور، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس‌جمهور، وزير علوم، تحقيقات و فناوري، وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، وزير امور اقتصادي و دارايي، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رييس كل بانك مركزي و رييس بنياد ملي نخبگان بوده و سه نفر عضو حقیقی با انتخاب رييس‌جمهور در آن حضور دارند. هيئت عامل صندوق نیز مركب از هفت شخصیت از حوزه های مختلف فناوری است كه با حكم رييس هيئت امنا منصوب مي‌گردند.

صندوق نوآوری و شکوفائی، شخصيت حقوقي مستقل و داراي استقلال استخدامي، اداري، مالي و معاملاتي است که براساس سیاست ها و مصوبات هيئت امنا و زیر نظر مستقیم رئيس‌جمهور (به عنوان رئیس هیئت امناء) به مدت نامحدود تشكيل گردیده و بر طبق اساسنامه مصوب هیئت وزیران  و مورد تایید شورای نگهبان، توسط هیئت عامل اداره مي‌شود.

طبق قانون فوق، سرمایه اولیه صندوق سی هزار میلیارد (۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال است که به تدریج حداکثر ظرف سه سال از محل صندوق توسعه ملی یا حساب ذخیره ارزی تأمین می‌گردد. شایان ذکر است که همچون همه بانکها، صندوق با استفاده از سرمایه اولیه، کمکهای دولت، سود تسهیلات و سرمایهگذاریهای خود، ملزم به حفظ سرمایه صندوق است.  طبق قانون دولت و مجلس، پس ازگذشت سه سال از تاًسیس صندوق، هرساله نیم درصد (۵/۰%) از بودجه عمومی کشور را جهت کمک به صندوق اختصاص خواهند داد. علاوه بر آن صندوق می تواند از کمک ها یا سرمایه گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکتهای دولتی وابسته و تابع آنها، بانکها، نهادهای عمومی غیر دولتی و شهرداریها و شرکتهای وابسته و تابع آنها نیز منابع مالی دریافت نماید.

● تحقق و توسعه اقتصاد دانش بنیان و افزایش سهم آن در اقتصاد کلان کشور و شکوفا سازی اقتصاد ملی جمهوری اسلامی ایران.

● کسب جایگاه نخست اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان در منطقه

● ارزش آفرینی برای جامعه از طریق توسعه فرهنگ کارآفرینی و نوآوری اقتصاد مبتنی برفناوری و صنایع پیشرفته

  • ایجاد زیر ساختها و سیاستگذاری و هدایت مناسب برای کاربردی کردن دانش و تجاری سازی نوآوریها
  • ایجاد، تقویت، گسترش و حمایت از شرکتهای دانشبنیان بخش خصوصی و تعاونی با ارائه پشتیبانی و حمایت مالی
  • ایجاد و توسعه شبکه صندوقها و شرکتهای سرمایهگذاری خطرپذیر (VC)
  • مشارکت مستقیم خطرپذیر در طرحها و پروژههای نوآورانه و فناورانه شرکتهای دانشبنیان بخش خصوصی و تعاونی
  • هدايت سرمايه‌هاي مردمي بانکی و دولتی به سمت فناوري و صنایع پیشرفته
  • مشارکت با سرمايه‌هاي خطرپذير خارجي

گزارشات

3360

تعداد کل شرکت ها


12

تعداد کل درخواست های وارده


2312

تعداد کل درخواست های تصویب شده


1221

درخواست های تصویب شده (میلیارد تو مان)


115

تسهیلات صندوق های پژوهش و فناوری


مجتمع های شکوفایی

اهداف مجتمع شکوفایی

صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان نهاد حامی شرکت های دانش بنیان، همواره در پی ارائه خدمات نوین متناسب با نیاز های این شرکت ها است. یکی از این خدمات حمایتی نوین، ایجاد مرکز خدمت رسانی یکپارچه برای شرکت های دانش بنیان است که هدف آن متمرکز نمودن انواع خدمات مورد نیاز این  شرکت ها در یک ساختمان است.


ادامه مطلب

لینک های مفید